مطالب املاک

مطالب املاک

یک راهنمای مختصر برای پیدا کردن خانه ای مناسب حال شما

این هفته شاید بیشتر از ۲۰ تا خانه دیده‌ایم. یکی را من می‌گویم خوب است، همسرم خوشش نیامده، آن یکی را من نمی‌پسندم و او می‌گوید بد نیست. حالا که پولمان برای خرید خانه جور شده، مانده‌ایم که چه خانه‌ای بخریم
…. اگر شما هم توانسته باشید خود را به روزهای شیرین خانه خریدن برسانید، حتما با این دغدغه مواجه شده‌اید که با بودجه محدودی که در اختیار دارید، چطور خانه‌ای بخرید متناسب با نیازها و آرزوهایتان، مقاوم و ایمن و در عین حال راحت و کم‌هزینه. خانه ایده‌آل برای هر کس، مسلما تعریف مخصوص به خود را دارد.
دید یک مهندس ساختمان با یک زن خانه‌دار متفاوت است و این هر دو درباره‌ی بهترین خانه، نظری کاملا جداگانه دارند، یک خانه مسکونی مطلوب هم شاخص‌ها و استانداردهایی مخصوص به خود دارد که با یک ساختمان تجاری، اداری یا آموزشی کاملا‌ فرق دارد. اکثر ما برای تشخیص دادن یک خانه خوب و خریدن آن، از روش‌های نامطمئنی مثل <حس>و <غریزه> و خاطراتی که از خانه‌های مشابه داشته‌ایم، استفاده می‌کنیم.
کمتر به ذهنمان خطور کرده که خصوصیات مطلوب مورد نظرمان را فهرست کنیم، نظرات کارشناسان این موضوع را هم بپرسیم و به آن اضافه کنیم و به صورت هدفمند و برنامه‌ریزی شده وقت بگذاریم و دنبال خانه بگردیم. مسلما هیچ خانه‌ای را در هیچ کجا نمی‌توان یافت که پاسخگوی همه نیازهای ما و واجد همه خصوصیاتی با شد که در ذهن خود داریم. به همین علت فهرست کردن این ویژگی‌ها و اولویت‌دادن به آنها می‌تواند کمک زیادی در تصمیم‌گیری صحیح و سریع بکند.
● هر کسی از ظن خود شد …
همان طور که اشاره شد، هر کس با هر دیدگاهی که دارد و هر استفاده‌ای که می‌خواهد از خانه ببرد، نوع خاصی از ساختمان را مطلوب می‌داند. اما می‌توانیم چند ویژگی مهم را فهرست کنیم: مقاومت ساختمان در برابر زلزله و استحکام پایه‌های آن در مقابل نشست زمین، اقتصادی بودن ساختمان چه از لحاظ خرید و چه نگهداری و زیبایی که شامل مواردی مانند نورگیر بودن، خوش نقشه بودن و غیره می‌شود.
● آیا بیدی هست که از این بادها بلرزد؟
آنچنان درباره‌ی زلزله شنیده‌ایم و ترسید‌ه‌ایم که مهم‌ترین فاکتور در انتخابمان مقاوم بودن ساختمان در برابر زلزله است. متاسفانه تشخیص اینکه ساختمان مورد نظر از لحاظ زلزله مقاوم است یا خیر کار راحتی نیست. نمی‌توان نوع و نحوه‌ی مصرف مصالح ساختمان را بعد از تکمیل شدن آن ارزیابی کرد و ساختمان مقاوم را پیدا کرد. اما خوب است فاکتورهایی که یک ساختمان را مقاوم می‌کنند، بشناسیم. مثلا در سازه فولادی، نوع اتصالات و نیز مهاربندی آنها اهمیت فراوانی دارد.
اما در سازه‌های بتنی، چیزی که مهم است، نوع بتن مصرفی و تعداد و قطر میل‌گردهای استفاده شده در آن است. اگر بتوانیم در طی زمان ساخته شدن ساختمان از یک کارشناس قابل اعتماد مشورت بگیریم و این اطلاعات را به دست آوریم، که موفق شده‌ایم، ساختمان مقاومی را انتخاب کنیم. اما اگر نتوانستیم، که معمولا هم چنین است، ناچاریم همین سوالات را از مالک آن بپرسیم و پاسخ‌های او را با یک کارشناس در میان بگذاریم. یعنی ناچاریم به ادعای مالک اعتماد کنیم.
اما نکته‌ای که خود ما می‌توانیم از لحاظ پایداری ساختمان در برابر زلزله کنترل کنیم، ابعاد ستون‌ها در طبقات مختلف و پارکینگ است که آیا با توجه به تعداد طبقات و بار وارد شده از طرف آنها، این ستون‌ها جوابگو هست یا خیر؟
● کدام طبقه؟!
در شهرهای بزرگ اغلب مجبوریم آپارتمان‌های واقع شده در ساختمان‌های چند واحدی و بلند مرتبه را برای سکونت انتخاب کنیم. در این صورت ممکن است بین افراد مختلف خانواده در مورد اینکه کدام طبقه مناسب‌تر است، اختلاف‌نظر پیش آید.
اگر به سر و صدا حساس‌تر هستید و زمان‌های حیاتی استراحت را در منزل نمی‌خواهید به هیچ عنوان از دست بدهید، بهتر است از خیر طبقه همکف و اول بگذرید.چون سر و صدای خودروها در پارکینگ و نیز دود آنها، این امکان را از شما خواهد گرفت.
به سمت طبقات بالاتر بروید که با بالاتر رفتن آن، مناظر زیباتری را نیز می‌توانید از پنجره‌ها تماشا کنید. اما طبقات آخر نروید، چرا که آنجا هم مشکلات خاص خود را دارد: مشکلات مربوط به پشت‌بام، بیشترین خرابکاری را در طبقه آخر به بار می‌آورند. طبقات بالاتر یک مشکل دیگر هم دارند و آن اینکه امکان فرار اضطراری در مواقع زلزله و آتش‌سوزی احتمالی، کمتر خواهد بود.
● چند طبقه؟ چند واحد؟
قبل از اینکه برای بازدید منزلی آپارتمانی بروید، به تعداد واحدهای کل ساختمان توجه کنید. تعداد مطلوب ۱۵ تا ۳۰ واحد است. کمتر از این تعداد مدیریت ساختمان را سخت کرده و تعداد بیشتر باعث شلوغی طبقات و راهروها خواهد شد.
تعداد واحدهای موجود در هر طبقه هم اهمیت دارد. مخصوصا اگر واحدها در هر طبقه کنار هم قرار گرفته باشند و در آنها نزدیک به هم باز شود. بهترین حالت در مورد آپارتمان‌های چند واحدی در یک طبقه، آپارتمان‌های مقابل هم و یا به صورت نیم طبقه است. البته شکل اید‌ه‌آل آن است که در هر طبقه یک واحد باشد، یا حداقل هر واحد در هر طبقه راهروی مخصوص به خود را داشته باشد
● از همان دم در دقت کنید
حالا به ساختمان مورد نظر رسیده‌اید و می‌خواهید از همان دم در همه چیز را به دقت بررسی کنید. نمای ساختمان اولین چیزی است که جلب توجه می‌کند. نمایی که هم دوام و هم زیبایی را توام داشته باشد، انواع مختلف سنگ مانند گرانیت و غیره است.
ضمنا شستشو و تمیز نگه داشتن آن هم ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است. به ورودی ساختمان توجه کنید. برای رفت‌وآمد بهتر باید حداقل عرض استاندارد آن رعایت شود. این مقدار حتما باید بیشتر از ۱۱۰ سانتی‌متر باشد. عرض را‌ه‌پله‌ها نیز باید حداقل ۹۰ سانتی‌متر باشد تا عبور و مرور به راحتی صورت گیرد. ابعاد استاندارد پله‌ها هم به کاهش خطرات و حوادث به‌خصوص برای کودکان و سالمندان کمک می‌کند. یک پله استاندارد در آپارتمان‌ها باید حداقل ۳۰ سانتی‌متر عرض و ۱۸ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد. اما اگر ساختمان بالای ۴ طبقه داشته باشد، استانداردترین پله‌ها هم نمی‌توانند جای آسانسور را در آن بگیرند! به هیچ‌وجه زیر بار خانه با طبقات بیشتر از ۴ تا و بدون آسانسور نروید، چون حتی اگر خودتان در طبقات پائین باشید و یا بتوانید بالا و پائین رفتن‌های هر روزه را تحمل کنید، مهمان‌های شما و همسایگان محترمتان چنین تحملی ندارند وحتی شما هم تحمل سر و صدای آنها را نخواهید داشت. قبل از اینکه که به طبقه مورد نظر بروید، پارکینگ ساختمان را بررسی کنید.
وضعیت پارکینگ باید به نحوی باشد که هر خودرو طوری قرار بگیرد که مزاحم توقف خودروهای همسایگان دیگر نباشد و ورود و خروج به آن به سهولت امکان‌پذیر باشد. مسلما اگر در ورودی پارکینگ از نوع قابل کنترل از راه دور باشد، ایمن‌تراست. علت فقط در راحتی باز و بسته کردن در نیست. متاسفانه سرقت خودروها در هنگامی که راننده به قصد بستن در پیاده شده، امر نسبتا شایعی است.
● خانه‌ای که وارد آن شده‌اید
حالا وارد خانه پیشنهادی شده‌اید و می‌خواهید ببینید تا چه اندازه آن را می‌پسندید. غیر از مسائل سلیقه‌ای که برای افراد مختلف، فرق می‌کند، موضوعاتی هست که توجه خاصی را می‌طلبد. فضای داخلی هر آپارتمان از اجزاء خاصی تشکیل شده: آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی، (شامل دستشویی و حمام)، سالن ‌پذیرایی، نشیمن،‌ اتاق خواب‌ها و بالکن. ممکن است برخی خانه‌ها به انباری هم مجهز باشند. آنچه که در نقشه آپارتمان باید به آن توجه کنیم، آن است که طبق اصول معماری، دستشویی در کنار در ورودی یا نزدیک به آن قرار می‌گیرد.
آشپزخانه نیز بایستی رو به روی در ورودی و یا نزدیک‌ترین فضا به آن در نظر گرفته شود تا دسترسی به آن آسان باشد. اتاق نشیمن و اتاق خواب‌ها بهتر است با راهرویی از اتاق پذیرایی جدا شده باشد تا در هنگام ورود مهمان، اختصاصی بودن آن فضا تامین شود. برای حمام مناسب‌ترین محل راهروی اتاق خواب‌هاست که هم محفوظ بوده و هم بتوان از اتاق‌ها راحت به آن دسترسی داشت. البته در آپارتمان‌های بزرگ یک حمام اختصاصی داخل یکی از اتاق خواب‌ها در نظر گرفته می‌شود
● نور در خانه
نورگیر بودن یک آپارتمان اهمیت زیادی داشته و به مسائل مختلفی بستگی دارد. اولین نکته، موقعیت قرار گرفتن ساختمان است. اکثر ساختمان‌های جنوبی از نظر تامین نور مشکلی ندارند، مگر اینکه اطراف آن را ساختمان‌های بلندتری احاطه کرده باشد.
معمولا ساختمان‌های شمالی نورگیری مناسبی ندارند ولی از همه بدتر، ساختمان‌های شرقی- غربی است که در هنگام طلوع و غروب خورشید به‌خصوص در فصل تابستان نورگیری بیش از حد داشته و چشم را به‌شدت آزار می‌دهد. اگر قرار باشد فضایی بیشتر از بقیه قسمت‌ها نورگیر باشد، بهتر است این فضا اتاق ‌خواب‌ها و اتاق نشیمن باشند.
چون بیشترین ساعاتمان را در طول شبانه‌روز در این منطقه از منزل می‌گذرانیم. در مورد نور آشپزخانه هم، دقت کنیم. بهتر است پنجره‌ای به بیرون از خانه یا حداقل نورگیر ساختمان در آشپزخانه وجود داشته باشد
● مصالح و مواد لازم
به جنس کفپوش‌ها دقت کنید. در شماره قبل راجع به تاثیر انتخاب کفپوش‌های مختلف در خانه به تفصیل صحبت کردیم. کابینت‌های MDF در مقایسه با سایر انواع دوام بیشتر همراه با زیبایی کافی دارند و می‌توانید در آشپزخانه‌های مدرن آن‌ها را ببینید.
(مراقب باشید که تعداد کابینت‌ها و قرارگیری آنها مناسب باشد) به جنس پوشش دیوارها هم توجه کنید. اگر رنگ استفاده شده،‌ رنگ قابل شستشو باشد تا چند سال از رنگ‌آمیزی و دردسرهای آن در امان هستید. لوله‌های فاضلاب و آب بهتر است از جنس چدن و یا لوله‌ پلیکای فشارقوی انتخاب شده باشد تا احتمال صدمه به آنها کمتر باشد.
● مناطق باصفا!
وجود بالکن یکی از چیزهایی است که ابتدا چندان مهم تلقی نمی‌شود. اما به تدریج به اهمیت آن پی می‌برید. فواید و موارد استفاده بالکن بسیار است. از خشک کردن لباس‌ها گرفته، تا گذاشتن دبه‌های ترشی!
و همین‌طور نشستن و چای خوردن(اگر فضای کافی داشته باشید.) انباری هم یکی از ضروریات یک خانه مسکونی مطلوب است. اگر فضای ویژه انباری را در اختیار ندارید، به فضاهای مرده اهمیت بدهید و آنها را دست کم نگیرید. قفسه‌بندی کوچک‌ترین آنها می‌تواند به شما انباری کوچکی هدیه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.